Kevät 2023
![]() Raisiolahden torni. Kuva: Jenni Lindstedt |
TLY järjestää lintutorniopastusta taas eri puolilla toimialuettaan tänä keväänä. Aloitamme maanantaina 17.4. ja jatkamme opastuksia toukokuun 25. päivään asti pääasiassa arki-iltaisin klo 18-20 viidellä eri lintupaikalla, jotka ovat Järvelän kosteikko Littoisissa, Kuusistonlahden torni, Raisionlahti, Turun Hirvensalon Friskalanlahti ja Paraisten Pettebyn torni. Kunkin paikan opastuspäivät ja -ajat on merkitty sivun lopussa olevaan taulukkoon. Paikat löydät karttalinkistä, joka aukeaa klikkaamalla paikan nimeä.
Paikalla olevan oppaan avustuksella on helppo tutustua kulloinkin paikalla olevaan linnustoon. Käymällä opastuskohteilla useamman kerran, saa lintujen muutosta hyvän kuvan. Kovalla sateella opastusta ei välttämättä järjestetä. Oppaina ovat keväällä 2023 ainakin Niko Björkell, Esko Gustafsson, Raimo Hyvönen, Kauko Häkkilä, Arto Kalliola, Jessica Koivistoinen, Jari Kårlund, Petri Laine, Johan Linden, Jaakko OJanperä, Suvi Riihiluoma, Kurt Taxell, Leena Tervaportti, Petri Vainio ja Helge Wikström.
Lisätietoja antaa Jenni Lindstedt 050-9667894.
![]() Lapasorsa Järvelän kosteikolla. Kuva: Kati Wink |
Järvelän kosteikko on tulviva peltoalue Littoistenjärven pohjoispuolella. Alueella lepäilee ja pesii monipuolinen rantalinnusto. Pysäköintipaikka sijaitsee Järveläntien ja Vanhan Littoistentien risteyksessä, josta on lyhyt kävelymatka Järveläntien varressa olevalle lintulavalle. Lintulava sopii myös liikuntarajoitteisille.
Kuusistonlahti on ruovikkoinen merenlahti, jonka rannalla on nyky-Suomessa poikkeuksellisen hieno iso laidunniitty. Lintutornin parkkipaikka on kohdassa jossa Fiskarintie tekee jyrkän mutkan oikealle pois pellon reunasta.
Friskalanlahti Hirvensalossa on ruovikkoinen merenlahti, jonka rannalla on laaja laidunniitty. Lahdelle voi saapua useaa eri reittiä. Friskalanlahdella opas on paikalla alla taulukossa kerrottuina aikoina.
Raisionlahden lintutornilta on hyvät näkymät matalan lahden vesialueelle ja rantaniityille. Ihan uudelle tornille kuljetaan Nesteentien kevyen liikenteen väylältä lammaslaitumen poikki pitkin siltaa. Kunnostuksen jälkeen lahden linnusto on monipuolistunut ja havainnoitavuus parantunut. Vuoden mittaan lahdella havaitaan kaikki Suomessa säännöllisesti tavattavat kosteikko- ja rantalintulajit ja jokunen harvinaisuuskin. Harmaasorsa suosii lahtea kerääntymisalueena. Läheisten väylien liikenne haittaa ajoittain kuuluvuutta. Nesteentien varren paikoitusalueelle mahtuu puolisen tusinaa henkilöautoa. Tornisaarekkeesta on maanpinnan tasoltakin hyvä näkymä luoteen ja kaakon väliseen sektoriin.
Pettebyn lintutorni sijaitsee reilun 10 kilometrin päässä Paraisten keskustasta Pettebylahden rannalla, Simonbyntie 354 kohdalla.
2023
| Päivä | Klo | PET | ||||
ma | 17.4 | 18-20 | Leena | Jessica&Jaakko | |||
ti | 18.4 | 18-20 | Arto | Johan | |||
ke | 19.4 | 18-20 | Niko | Kauko | Helge&Kurt | ||
to | 20.4 | 18-20 | Jari | ||||
ma | 24.4 | 18-20 | Petri V | Johan | |||
ti | 25.4 | 18-20 | Jari | Esko | |||
ke | 26.4 | 18-20 | Petri L | Kauko | Helge&Kurt | ||
to | 27.4 | 18-20 | Leena | ||||
ti | 2.5 | 18-20 | Arto | Esko | |||
ke | 3.5 | 18-20 | Suvi | Johan | Helge&Kurt | ||
to | 4.5 | 18-20 | Petri L | ||||
ma | 8.5 | 18-20 | Niko | Jessica&Jaakko | |||
ti | 9.5 | 18-20 | Raimo | Esko | |||
ke | 10.5 | 18-20 | Arto | Turkka | |||
to | 11.5 | 18-20 | Suvi | ||||
ma | 15.5 | 18-20 | Petri L | ||||
ti | 16.5 | 18-20 | Jari | Esko | |||
ke | 17.5 | 18-20 | Arto | Raimo | Helge&Kurt | ||
ma | 22.5 | 18-20 | Johan | ||||
ti | 23.5 | 18-20 | Petri V | Esko | |||
ke | 24.5 | 18-20 | Petri L | Raimo | Helge&Kurt | ||
to | 25.5 | 18-20 | Arto |
Selitykset:
FRI = Friskalanlahti, Turku
JÄR = Järvelän kosteikko, Kaarina
KUU = Kuusistonlahti eteläinen, Kaarina
RAI = Raisionlahti, Raisio
PET= Petteby, Parainen