Fenologiatarkastuslista

TLY:n ARK tarkastaa toimialueensa fenologisesti mielenkiintoiset havainnot alla olevan listan mukaisesti. Listalle on valittu lajeja, jotka ovat selväpiirteisimpiä muuttolintuja tai läpimuuttajia. Listalla ei ole lajeja, jotka joka tapauksessa tarkastetaan ARK:n lajilistan mukaisesti. Samoin satunnaisestikin talvehtimisessaan onnistuneet lajit puuttuvat listasta. Lähes kaikki päivämäärävälit perustuvat TLY:n ennätyksiin. Päivämäärärajoja on muutettu viimeksi ARK:n kokouksen päätöksellä 9.3.2017. Tällä hetkellä voimassaolevat rajat on alla lihavoituna.

  Uudet rajatVanhat rajat
pikkujoutsenCygnus columbianus6.12.–29.2. & 10.6.–2.9.(6.12.–29.2. & 1.6.–15.9.)
lyhytnokkahanhiAnser brachyrhynchus17.11.–9.3. & 1.6.–18.8.(1.11.-9.3. & 1.6.-31.8.)
tundrahanhiA. albifrons1.1.–8.3. 
sepelhanhiBranta bernicla18.12.–10.4. 
ristisorsaTadorna tadorna30.10.–29.2. 
harmaasorsaAnas strepera1.1.–10.3.(1.1.–19.3.)
heinätaviA. querquedula19.10.–18.3. 
lapasorsaA. clypeata30.11.–21.3.(18.11.–21.3.)
viiriäinenCoturnix coturnix10.9.–7.5.(1.9.–7.5.)
mustakurkku–uikkuPodiceps auritus1.1.–4.4. 
jalohaikaraEgretta alba1.11.–27.3.kaikki
kattohaikaraCiconia ciconia9.9.–31.3.(1.9.–31.3.)
mehiläishaukkaPernis apivorus9.10.–28.4. 
haarahaukkaMilvus migrans1.10.–10.4. 
ruskosuohaukkaCircus aeruginosus22.10.–26.3.(22.10.–29.3.)
arosuohaukkaC. macrourus8.10.–8.4.(5.10.–15.4.)
niittysuohaukka ad kC. pygargus15.9.–22.4. 
piekanaButeo lagopus1.6.–20.8. 
sääksiPandion haliaetus1.11.–20.3. 
nuolihaukkaFalco subbuteo15.10.–15.4. 
luhtahuittiPorzana porzana20.10.–7.4. 
ruisrääkkäCrex crex20.10.–1.5.(15.10.–1.5.)
avosettiRecurvirostra avosetta12.8.–27.3. 
meriharakkaHaematopus ostralegus1.12.–29.2. 
kapustarintaPluvialis apricaria1.12.–10.3. 
tundrakurmitsaP. squatarola1.12.–20.4.(1.12.–27.4.)
pikkutylliCharadrius dubius22.9.–3.4.(22.9.–5.4.)
tylliC. hiaticula12.11.–8.3. 
keräkurmitsaC. morinellus4.10.–1.5. & 5.6.–13.8. 
pikkukuoviNumenius phaeopus19.9.–9.4. 
kuoviN. arquata1.11.–24.3(30.10.–26.3.)
mustapyrstökuiriLimosa limosa10.9–8.4(1.9.–8.4.)
punakuiriL. lapponica13.11.–11.4(1.11.–11.4.)
karikukkoArenaria interpres1.1.-8.4. 
isosirriCalidris canutus20.11.–5.5.(14.11.–5.5.)
suokukkoC. pugnax3.11.-1.4. 
jänkäsirriäinenC. falcinellus17.9.–12.5.(10.9.-12.5.)
kuovisirriC. ferruginea17.10.–4.5.(12.10.-6.5.)
lapinsirriC. temminckii26.9.-30.4. 
pulmussirriC. alba27.10.–12.5. 
suosirriC. alpina1.12.–26.3. 
merisirriC. maritima6.6.–11.9. 
pikkusirriC. minuta16.10.–5.5. 
vesipääskyPhalaropus lobatus20.9.-8.5. 
rantasipiActitis hypoleucos22.11.-6.4. 
metsävikloTringa ochropus25.9.–21.3. 
mustavikloT. erythropus20.10.–19.4. 
valkovikloT. nebularia29.10.–10.4. 
liroT. glareola6.10.–16.4. 
punajalkavikloT. totanus14.11.–30.3. 
jänkäkurppaLymnocryptes minimus27.5.–27.8. 
heinäkurppaGallinago media25.10.–27.4. 
merikihuStercorarius parasiticus24.10.–27.3.(24.10.–30.3.)
etelänkiislaUria aalge14.11.–23.2. 
pikkutiiraSternula albifrons9.9.–22.4. 
räyskäHydroprogne caspia7.10.–2.4. 
mustatiiraChlidonias niger1.8.–1.5. 
kalatiiraSterna hirundo27.10.–4.4. 
lapintiiraS. paradisaea14.10–15.4.(14.10.–17.4.)
kala-/lapintiiraS. hirundo/paradisaea27.10.–4.4. 
pikkulokkiHydrocoloeus minutus15.2.–12.4 
pikkukajavaRissa tridactyla1.6.-6.10. 
selkälokkiLarus fuscus1.12.–11.3. 
isolokkiLarus hyperboreus1.6.–4.11. 
turturikyyhkyStreptopelia turtur25.10.–1.5. 
käkiCuculus canorus20.10.–24.4.(20.10.–26.4.)
kehrääjäCaprimulgus europaeus19.10.–24.4. 
tervapääskyApus apus15.11.–29.4. 
harjalintuUpupa epops1.12.–6.4. 
käenpiikaJynx torquilla30.9.–13.4. 
tunturikiuruEremophila alpestris14.5.–19.9. 
törmäpääskyRiparia riparia7.10.–20.4.(7.10.–24.4.)
haarapääskyHirundo rustica14.11.–4.4. 
räystäspääskyDelichon urbicum13.10.–13.4. 
metsäkirvinenAnthus trivialis29.10.–8.4. 
lapinkirvinenA. cervinus29.10.–6.5. & 8.6.–13.8. 
keltavästäräkkiMotacilla flava27.10.–13.4. 
virtavästäräkkiMotacilla cinerea8.11.–25.3.kaikki
satakieliLuscinia luscinia21.9.–26.4. 
sinirintaL. svecica7.11.–21.4. & 16.6.–14.8. 
mustaleppälintuPhoenicurus ochruros1.1.–11.3. 
leppälintuP. phoenicurus4.11.–14.4. 
pensastaskuSaxicola rubertra23.10.–17.4. 
kivitaskuOenanthe oenanthe10.11.–30.3. 
sepelrastasTurdus torquatus30.10.–3.4. & 14.6.–27.9.(30.10.–5.4. & 14.6.–27.9.)
pensassirkkalintuLocustella naevia5.10.–28.4.(1.10.–1.5.)
viitasirkkalintuL. fluviatilis27.8.–18.5. 
kultarintaHippolais icterina7.9.-5.5. 
ruokokerttunenAcrocephalus schoenobaenus18.10.–23.4. 
viitakerttunenA. dumetorum10.9.-10.5. 
luhtakerttunenA. palustris19.9.-15.5. 
rytikerttunenA. scirpaceus22.10.–25.4. 
rastaskerttunenA. arundinaceus6.9.–29.4. 
kirjokerttuSylvia nisoria31.10.–11.5.(21.10.–15.5.)
hernekerttuS. curruca27.11.–20.4.(27.11.–23.4.)
pensaskerttuS. communis16.10.–26.4. 
lehtokerttuS. borin8.11.-5.5. 
idänuunilintuPhylloscopus trochiloides9.9.–10.5.  
hippiäisuunilintuP. proregulus5.11.–20.9.(5.11.–30.9.)
taigauunilintuP. inornatus5.11.–1.9(15.10.–6.9.)
sirittäjäP. sibilatrix29.9.–22.4. 
tiltalttiP. collybita18.12.–27.3. 
pajulintuP. trochilus27.10.–16.4. 
harmaasieppoMuscicapa striata26.10.–28.4. 
pikkusieppoFicedula parva1.11.–28.4.(26.10.–30.4.)
kirjosieppoF. hypoleuca17.10.–13.4. 
kuhankeittäjäOriolus oriolus18.9.–13.5. 
pikkulepinkäinenLanius collurio1.11.–25.4. 
vuorihemppoCarduelis flavirostris9.5.–8.10. 
tundraurpiainenC. hornemanni19.4.–20.9.(19.4.–30.9.)
punavarpunenCarpodacus erythrinus25.10.–6.5.(23.10.–6.5.)
taviokuurnaPinicola enucleator13.3.–9.10. 
lapinsirkkuCalcarius lapponicus2.6.–14.8. 
pulmunenPlectrophenax nivalis8.5.–15.9. 
peltosirkkuEmberiza hortulana3.10.–23.4. 
pohjansirkkuE. rustica10.10.–8.4.